Butterfly North America

items in your cart
Log In

Log In

Table Tennis News & Videos

Share on Facebook 
2012 MILLCREEK OPEN
November 1, 2012

2012 Millcreek Open
2012 Millcreek Open
Photo By Sharon Steiner

Samson Dubina
Samson Dubina - Akron - 1st Open
Photo By Sharon Steiner

2012 MILLCREEK OPEN
ERIE PA OCT. 20-21, 2012
By Sam Steiner

With traditional power players from Pittsburgh and South Bend missing this year, some other names had a chance to shine. Don Hamilton came into the tournament recovering from an injury and had modest expectations, but he managed to knock the higher-rated John Wetzler out of both the 2400’s and the Open. John was philosophic about this having been in the same position last year when he defeated newcomer Azaf Azarsky in the same events.

The Final Four in the Open was an all-Ohio affair with Hamilton, Samson Dubina, Keith Pech, and, taking advantage of a favorable coin toss in the seedings, 13-year old Seyed Hamrahian. Without the perennial Dubina vs. Seemiller thriller, Samson collected his $750 first place without much fanfare. The best match here was Pech over Hamilton in a long 4-3 seesaw battle. Keith had a great tournament collecting $435 combined winnings with 2nd in Open and 1st in 2400. Hamrahian took first in 2200 after two successive defaults by his arm-weary opponents, Keith Pech in the semi’s and Des Preston in the finals. Seyed’s steady pips chopping game has greatly improved in the last year and he will soon be a major force in tournaments.

Aydin Aykanet of Rochester also stood out by winning the 1800’s and making the finals of 2000, where he split with fellow club member Wayne Carney.

Thanks to sponsors Butterfly and Erie’s Glass House Inn and all our hard-working tournament committee members especially Jeff Ruhland who came to watch and ended up behind the control desk all day.

Don Hamilton
Don Hamilton - Dayton - 3rd Open, 2200 semi's, 2nd U2400
Photo By Sharon Steiner

Results:

U2400: Quarter’s: Don Hamilton d. Philip Poon 3-2; Keith Pech d. Seyed Hamrahian 3-0. Semi’s:Hamilton d. John Wetzler 3-0; Pech d. Chip Coulter 3-1. Finals: Pech d. Hamilton 3-1.

U900: Semi’s: Gordon Chau d. Tom Mulligan 3-0; Greg Cosby d. Bill Jahnke 3-1. Finals: Chau d. Cosby 3-0.

Junior U17: Final RR 1. Ali Khatami 1-1 (4-3); 2. Alex Bu 1-1 (3-3); 3. Keiran Pinili 1-1 (3-4).

Senior Over 40: Quarter’s: John Wetzler d. Dave Pech 3-1; Carl Bradley d. Alex Meleshenko 3-2; Ken Roskos d. Scott Harris 3-2; Wayne Carney d. Philip Poon n.s. Semi’s: Wetzler d. Bradley 3-0; Carney d. Roskos 3-2. Final: Wetzler d. Carney 3-0.

Open: Quarter’s: Samson Dubina d. Ken Pinili 4-0; Seyed Hamrahian d. Des Preston 4-0; Keith Pech d. Philip Poon 4-0; Don Hamilton d. John Wetzler 4-2. RR semi’s: 1. Samson Dubina d. Hamilton 4-0; d. Pech 4-1; d. Hamrahian def. 2. Keith Pech d. Hamilton 4-3; d. Hamrahian 4-1. 3. Don Hamilton d. Hamrahian 4-0. 4. Seyed Hamrahian.

U1450: Quarter’s: Gordon Chau d. Bill Schlernitzauer 3-0; Pete Foradis d. Mike Haddad 3-1; Gang Liu d. Bill Miller 3-1; Tom Neal d. Randy McCracken 3-1. Semi’s: Chau d. Foradis 3-0; Liu d. Neal 3-2. Final: Chau d. Liu 3-1.

U2200: Quarter’s: Keith Pech d. Alex Meleshenko 3-1; Seyed Hamrahian d. Tom Yost 3-1; Don Hamilton d. Chandru Krishnan 3-1; Des Preston d. Carl Bradley 3-0. Semi’s:Hamrahian d. Pech def.; Preston d. Hamilton 3-1. Finals: Hamrahian d. Preston def.

2800 Doubles: Quarter’s: Falk/Diamond d. Hall/Foradis 3-1; Klobusnik/McCracken d. Miller/Barnes 3-1; Sanzotta Jr/Wawrzaszek d. Haddad/DeVenezia 3-0; Pulla/Litavsky d. Turakhia/Johns 3-0. Semi’s: Falk/Diamond d. McCracken/Klobusnik 3-2; Finals: Sanzotta Jr/Wawrzaszek d. Falk/Diamond 3-2.

Hardbat: Final RR: 1. Ken Pinili (3-0) d. Cliff Falk 2-0; d. Don Lee Pack 2-0; d. Alex Meleshenko 2-0. 2. Cliff Falk (2-1) d. Meleshenko 2-1; d. Lee Pack def. 3. Alex Melesheko (1-2) d. Lee Pack 2-1. 4. Don Lee Pack (0-3).

U700: Semi’s: Zane Harris d. Matthew Hom 3-2; Anwen Harris d. Jake Butchko 3-2. Final: Anwen Harris d. Zane Harris 3-2.

Women’s Open: Finals: Cecelia Szeto d. Angela Li 3-0.

U1100: Semi’s: Mike Rostankowski d. Jeromie Diamond 3-1; Zack Wawrzaszek d. Bill Lull 3-1. Finals: Rostankowski d. Wawrzaszek 3-1.

U1800: Quarter’s: Keiran Pinili d. Vadim Korneev 3-0; Neil Ackerman d. Cheok Ng 3-1; Aydin Aykanat d. Will Lombard 3-0; Ali Khatami d. Dustin Zemaitis 3-2. Semi’s: Pinili d. Ackerman 3-2; Aykanat d. Khatami 3-2. Finals: Aykanet d. Pinili 3-1.

Senior Esquire Over 60: Final RR: 1. Wayne Carney 4-0. 2. Jim Huang 3-1. 3. Neil Ackerman 2-2. 4. Berl Stein 1-3. 5. Boris Shtarkman 0-4.

U1600: Quarter’s: Blake Cottrell d. Horace Byfield 3-1; Oded Kalir d. Cheok Ng 3-1; Taylor Pancoast d. David Utis 3-1; Saher Al-Ghazi d. Everett Hall 3-2. Semi’s: Kalir d. Cottrell 3-1; Al-Ghazi d. Pancoast 3-2. Finals: Kalir d. Al-Ghazi 3-2.

Top Gun Singles: Semi’s: Tom Yost d. Carl Bradley 3-1; Ken Pinili d. Will Lombard 3-0. Finals: Pinili d. Yost 3-0.

U1300: Semi’s: Jeromie Diamond d. Kirk Loomis def.; Jerzy Watracz d. Dan Barnes 3-0. Finals: Watracz d. Diamond 3-2.

U2000: Quarter’s: Dave French d. Ken Roskos 3-2; Aydin Aykanet d. Ali Khatami 3-1; Wayne Carney d. Keiran Pinili 3-0; Carl Bradley d. David Utis 3-1. Semi’s: Aykanet d. French 3-1; Carney d. Bradley 3-2. Finals: Carney & Aykanet split.

Junior U14: Finals: Ali Khatami d. Keiran Pinili 3-2.

2800 Doubles: semi’s: French/Kerosevic d. Pulla/Rowe 3-0; Sanzottas d. Averins 3-0. Finals: French/Kerosevic d. Sanzottas 3-1.

Sayed Hamrahian
Sayed Hamrahian - Cleveland - 4th Open, 1st 2200
Photo By Sharon Steiner

Philip Poon Philip Poon
Philip Poon - Toronto - Quarter's of U2400 & Senior
Photo By Sharon Steiner

Ayden Aykanet
Ayden Aykanet - Rochester - 1st U1800, U2000 finalist
Photo By Sharon Steiner

Ali Khatami Ali Khatami
Ali Khatami - Cleveland - U1800 semi's
Photo By Sharon Steiner

Dan Rostankowski
Dan Rostankowski - Cleveland - 1st U1100
Photo By Sharon Steiner

Alex Bu
Alex Bu - Toronto - 2nd U17
Photo By Sharon Steiner

Keiran Pinili
Keiran Pinili - Cleveland - 2nd U1800, 2nd U14, 3rd U17
Photo By Sharon Steiner

Wayne Carney
Wayne Carney - Rochester - 2nd Senior, U2000 finalist
Photo By Sharon Steiner

Saher Al-Ghazi
Saher Al-Ghazi - Rochester - 2nd U1600
Photo By Sharon Steiner

Jeromie Diamond
Jeromie Diamond - 2nd U1300
Photo By Sharon Steiner

Zane Harris
Zane Harris - Dayton - 2nd U700
Photo By Sharon Steiner

Start of 2200
Start of 2200
Photo By Sharon Steiner

Samson Dubina
Samson Dubina - Akron - 1st Open
Photo By Sharon Steiner

Ayden Aykanet
Ayden Aykanet - Rochester - 1st U1800, U2000 finalist
Photo By Sharon Steiner